Cestovanie s mačkou

 

Cestovanie je bežnou súčasťou života mačky-mačiatka. Od cesty k veterinárovi až po výlety a dovolenky. Mačka dodržiava vždy zásadu pobytu na vlastnom území. Každá cesta predstavuje odchod z jej domáceho prostredia - územia, čo mačka vníma ako ohrozenie. Následkom je stres z neznámych zvukov a pachov. Pri pravidelnom cestovaní si mačička zvykne na novú súčasť svojho života a tento stres sa tým značne zníži.

K cestovaniu s mačkou je potrebné splniť aj základné veterinárne podmienky, ako je očkovanie a povolenie veterinárneho lekára. V termíne cesty musí byť očkovanie platné.
K základným očkovaniam, ktoré chránia mačku patrí RCP - proti Rinotrachiitíde, Calicivírusom a Panleukopénii.
Očkovanie proti besnote - Platnosť očkovania je vždy vyznačená veterinárnym lekárom.
Čip – Spravidla sa umiestňuje na ľavej strane krku a pre identifikáciu zvieraťa nesie jedinečný číselný kód.
Pas spoločenského zvieraťa – Pet Passport – je jednou z podmienok možnosti cestovania zvieraťa mimo SR. Sú v ňom uvedené identifikačné údaje zvieraťa, vakcinácie a kontaktné údaje majiteľa.

Pri očkovaní proti besnote platí 21 až 30 dňová ochranná lehota v závislosti do akej krajiny cestujete. Pre EÚ platí 21-dňová lehota od termínú vakcinácie proti besnote.
Niektoré krajiny požadujú titer protilátok proti besnote preukázaný sérologickým testom.
Potvrdenie veterinárneho lekára k cestovaniu. Zaznačuje sa v pase spoločenského zvieraťa ako Klinické vyšetrenie, kde veterinár potvrdzuje spôsobilosť zvieraťa na prepravu.
Niektoré krajiny vyžadujú aj ošetrenie proti vonkajším parazitom (prípravkom účinným proti kliešťom) a ošetrenie proti vnútorným parazitom (prostriedkom účinným proti Echinococcus granulosus) v rozmedzí 120 - 24 hod. pred cestou.
Ak cestujete do zahraničia, musíte dodržiavať príslušné vstupné požiadavky cieľovej krajiny.

 

Centrálny register spoločenských zvierat - podmienky prepravy zvierat:
https://www.crsz.sk/traveling-with-animal


  • Cestovanie autom

Cestovanie autom je jednou z najbežnejších foriem.  Bezpečnosť na prvom mieste – V tomto prípade hovoríme o pobyte mačky v transportnom boxe po celý čas prepravy. Prepravný box je v aute uchytený bezpečnostným pásom, ktorý ho chráni pri prudšom brzdení. Samotný box čiastočne chráni mačku v prípade nárazu. Do boxu umiestnime deku alebo mäkký peliešok pre pohodlnejšie cestovanie. Pri dlhšej ceste je v hodnejšie použiť jednorazovú podložku, ktorú môžeme v prípade potreby vymeniť. Pre mačku je konfortnejšie ak sú okná autá uzatvorené kôli hluku. Počas jazdy môžeme mačku pohladiť cez mriežku a upokojiť ju tichým hlasom.


  • Cestovanie vlakom

Podmienky prepravy verejne dostupnou dopravou je vždy potrebne preveriť u danej spoločnosti ešte pred cestou. K preprave môže mať každá spoločnosť stanovené iné podmienky, iný rozmer prepravného boxu pre zviera.
https://www.slovakrail.sk/sk/ceny-zlavy-sr/preprava-psov-zvierat.html
Cestovanie vlakom je pre majiteľa aj mačku pohodlné, mačka je umiestnená v prepravnom boxe. Opäť môžeme použiť deku alebo mäkký peliešok pre pohodlnejšie cestovanie. Pri dlhšej ceste je v hodnejšie použiť jednorazovú podložku, ktorú môžeme v prípade potreby vymeniť. Jedlo alebo piť vodičku môžeme pri dlhej ceste mačke ponúknuť počas prestávky vlaku. Mačky z dôvodu stresu zvyknú jedlo aj pitie počas prepravy odmietať, ale pokiaľ cestujete pravidelne a mačička je na to zvyknutá, nebude s tým mať problém. Vodičku môžeme podávať pomocou jednorazovej injekčnej striekačky bez ihly.


  • Cestovanie lietadlom

Cestovanie lietadlom je pre mačku náročnejšie, okrem hluku a neznámych pachov ju čakajú zmeny tlaku. Pred cestou sa zameriame na podmienky prepravy. Každá letecká spoločnosť, ktorá umožňuje prepravu zvierat má stanové podmienky, za ktorých má majiteľ možnosť cestovať so svojím zvieratkom. Niektoré letecké spoločnosti umožňujú prepravu zvierat v kabíne s cestujúcimi, iné nie. Pravidlá týkajúce sa hmotnosti a rozmerov prepravného boxu sú vždy súčasťou podmienok. Zvyčajne je predpísaná textilná taška so schválením pre leteckú dopravu. Preprava zvieraťa sa nahlasuje vopred, pri rezervácii letenky. Preprava zvierat je spoplatnená. Ak cestujete do zahraničia, musíte tiež dodržiavať príslušné vstupné požiadavky cieľovej krajiny. Informácie o týchto skutočnostiach nájdete na domovskej stránke príslušného veľvyslanectva. Pred vstupom do lietadla sú potrebné všetky veterinárne potvrdenia a Pet Passport mať zo sebou a predložiť ich pri kontrole. Po celý čas letu zviera zostáva v prepravnej taške až do príletu. Po prílete môže byť majiteľ opäť privolaný ku kontrole.


  • Cestovanie do zahraničia so spoločenským zvieraťom – informácie od KVL SR


https://www.crsz.sk/ganet/kvlsr/petpass.nsf/pages/cestovanie

Zoznam krajín, ktoré spadajú pod určité pravidlá presunu nájdete ho na stránkach Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR a Centrálnom registri spoločenských zvierat.

 

8 tipov pre jednoduhšie cestovanie s mačkou


  1. Zoznámenie mačky s prepravkou

  2. Identifikácia - implantovaný čip s vydaným pet passom

  3. Potreby pre mačku - krmivo, voda, hračky

  4. Transportný box s dobrým vetraním

  5. Prepravka je vždy  uchytená bezpečnostným pásom

  6. Posledné jedlo pred cestou 4-8 hodín

  7. Zviera nikdy nenechávame v zaparkovanom aute

  8. Kontrola uzatvorenia prepravky z dôvodu možného úniku

 

Prajeme šťasnú cestu ♥

>