Výber mačiatka

Každé mačiatko je živý tvor s jedinečnou povahou. A pretože sa stane členom rodiny na niekoľko rokov (10-20 rokov), je potrebné si ho veľmi starostlivo vybrať.

V prvom rade je potrebné, aby celá rodina bola na mačiatko pripravená a poznala všetky radosti aj starosti, ktoré sú s týmto novým členom spojené. Len správnym prístupom a pochopením myslenia mačky vám tieto tvory prinesú šťastie a veľa lásky do života. Samozrejme je potrebné zvážiť  aj možnosť alergie a finančné náklady, ktoré sú s mačiatkom spojené. Kým si mačiatko kúpime, je potrebné si zvoliť vhodné plemeno. Každé plemeno sa vyznačuje určitým geneticky daným správaním od temperamentných plemien až po vyslovene pokojné. A nie len vlastnosti, ale aj starostlivosť, ktorú si dané plemeno vyžaduje je veľmi podstatná, a je potrebné zvážiť či sme alebo nie sme schopní mu túto starostlivosť poskytnúť.

Ešte kým sa rozhodnete pre kúpu mačiatka, mali by ste si premyslieť zopár faktov, ktoré sú s mačičkou spojené.

Samotná výbava pre prvé mačiatko, krmivo, podstielka a hračky, jednoducho všetko niečo stojí a nie najmenej. Mesačne sa môže čiastka vyšplhať na 35€ a viac.
Veterinárna starostlivosť tiež nie je najlacnejšia záležitosť, skôr sú to astronomické čísla.
Budete ochotní tolerovať hry, lovenie, naháňanie a pár škrabancov na nábytku? Mačky dodržujú väčšinou rannú a večernú loveckú hodinku, kedy behajú z rohu do rohu a lovia samé seba :o) príp. sa naháňajú s ostatnými mačacími kamarátmi, pričom dupú ako kone a samozrejme pri rannej naháňačke sa musia otáčať priamo v posteli a to len preto, že je asi 4-6 hod. ráno a vy ešte chcete spať. Ale ak vstanete, určite sa dobre pobavíte na tom čo vaše štvornohé ratolesti predvádzajú :o))
Nezabúdajte, že mačiatko potrebuje každodennú starostlivosť, kŕmenie, čistenie toalety, česanie a atď. na niekoľko rokov, v prípade dovolenky aj náhradnú starostlivosť.
Malé mačiatko je ako malé dieťa a vás čaká jeho výchova. Uvážte či sa mu budete môcť venovať. Tak ako si mačiatko vychováte, takej dospelej mačky sa dočkáte. Takže nerobte nič čo nechcete robiť do konca života, pretože mačka sa toho bude všemožne dožadovať. A odúčanie je veľmi ťažký proces :o)
Kožúšok mačičky denne stratí niekoľko chlpov, ktoré sa stanú súčasťou domova a života.
Nikdy nekupujte mačiatko len preto, že to chce vaše dieťa. Pravdepodobne sa o neho budete starať aj tak vy. Už po 24 hodinách to bude len a len vaša mačka. Takže nové mačiatko musíte chcieť v prvom rade vy, rodičia.
Mačiatko sa bude dožadovať vašej spoločnosti a bude chcieť byť pri každej činnosti v dome. Je veľmi pravdepodobné, že bude chcieť spať priamo vo vašej posteli.
Nečakajte, že vás mačka bude poslúchať na slovo! Aj keď vie čo od nej vyžadujete, každá mačka sa drží zásady " žiadne pravidlá nedodržujem"
Mačky veľmi radi chodia spať do skríň, a niekedy to aj poupratujú rovno von zo skrine.
Izbové kvety sa veľmi často stávajú pravidelným terčom zábavy mačičky, hlavne v detskom veku, minimálne ich bude okusovať. Bude ich potrebné dať na miesta, kam sa nedostane a takých miest veľa nie je :o)
Niektoré mačky majú radi ľudskú stravu a dožadujú sa jest priamo z  taniera. A aj keď to jesť nechcú, jednoducho tam musia strčiť svoj zvedavý noštek, aby vedeli, čo je dnes na obed :o)
Osobne zastávam názor, že dvom mačiatkam je spolu lepšie. Veľa mačiatok, ktoré žijú samé  sa nudí a potom to môže mať za následok nežiadúce zábavky, napr. v čase keď ste v práci. Ak teda uvažujete o kúpe dvoch mačiatok, ideálnym riešením je kúpa dvoch súrodencov, alebo dve mačiatka v podobnom veku. Aj ja sama si kupujem svoje chovné zvieratá v podobnom veku, prip. vyrastajú spolu s aktuálnym vrhom.
Mačky radi skáču na stôl, skrine a nábytok. Používajú ich ako rozhľadňu, aby im náhodou niečo neuniklo a zároveň je to pre nich útočisko a dodáva im pocit bezpečia. Pre mačku je nepochopiteľné, ak by ste sa jej to snažili zakazovať.
Mačky potrebujú škriabať. Ak nechcete, aby na to používali nábytok, je potrebné, aby v každej izbe bolo aspoň malé škrabadlo (min. 120 cm vysoké, aby vyhovovalo aj dospelej mačke).
A ak si myslíte, že neposlušné mačiatko proste vyhodíte za dvere a budete ho ignorovať, ste na omyle. Asi ste ešte nepočuli žalostný plač, mňaukanie a škriabanie na dvere. Naozaj je to na nevydržanie.
Je vhodné si zaobstarať knihu o mačkách, kde nájdete dobré rady o starostlivosti, niečo o správaní mačiek a podobne...
Byt/dom bude potrebné zabezpečiť, aby mačiatko neprišlo k úrazu - okná, balkón, skrine, chemické látky, čistiace prostriedky. Článok nájdete tu.
Každá mačka je individuálny jedinec, takže má aj svoje "zvyky". Už čoskoro po príchode vás zoznámi so svojimi požiadavkami na chod domácnosti :o), napr. čo a kedy rada papká, kedy sa rada škrabká a kde bude spávať a pod.

Týmto som nechcela povedať, že mačky sú neskutočné potvory, ale že sú to živé tvory, ktoré majú vlastný životný štýl. Mačky sú úžasné, zábavné, prítulné a priateľské.

Britské mačky patria medzi pokojné a rozvážne plemeno. Sú vhodné pre ľudí, ktorý hľadajú pokojného, samostatného a príjemného spoločníka. Tým nechcem povedať, že sú to plyšové hračky, ktoré celý deň sedia na jednom mieste. Aj keď patria k pokojnému plemenu, tak isto sú to mačky a milujú v primeranej miere hru, lov, spoločnosť a majú záujem o všetko dianie naokolo. Ako každá mačka, aj toto plemeno má vlastnú hlavu a v rodine sa považuje za člena, a podľa mňa aj najhlavnejšieho člena určeného na rozmaznávanie :o). Mačka rada rozhodne sama o tom čo bude jesť, kde bude spať, čo bude v danom momente robiť.
Ako mačiatka sú veľmi hravé, majú radi spoločnosť a štvornohých kamarátov, šplhanie, skákanie, a všetky možné hry od naháňačky so súrodencami po lovenia čohokoľvek čo sa im mihne pred očami. Preto je potrebné mačiatkam zabezpečiť dostatok hračiek a impulzov na zamestnanie, aby si to neodniesol nábytok alebo členovia rodiny v podobe škrabancov. Asi po prvom roku života sa tieto mačky upokoja a hra už pre ne nepredstavuje najdominantnejšiu činnosť dňa. Ale aj dospelá mačka sa rada rozbehne po obľúbenej hračke. V dospelosti je nežnejšia polovička tohto plemena pokojná, rozvážna, javia sa ako pravé dámy. Radi pozorujú každodennú činnosť alebo sa niekam usadia spolu s nami a vychutnávajú si hladkanie a naše teplo. Britskí kocúri sú veľké, mohutné mačky. Radi sa celé dni len tak povaľujú a podriemkavajú. Ale keď majú chuť vedia dovádzať ako malé mačiatka. Sú trošku menej aktívny ako mačky, ale nie je to 100% pravidlo. Mnoho mladých kocúrov do 3 roku života sú aktívni po celý deň. Tiež si radi vychutnajú našu spoločnosť a nechajú sa do sýtosti hladkať. Starostlivosť o toto plemeno zahŕňa každodenné kŕmenia, udržiavanie čistoty misiek a toalety. Každodenné hry a venovanie sa našej mačičke, aj keď toto určite nikto nepovažuje za povinnosť, ale za radosť. Raz do týždňa je potrebné vyčesanie srsti, čistenie ušníc a kontrola a prip. výmena podstielky, ak je to potrebné. Raz za 3mes. - 1/2 roka je potrebné podávať prípravky na odstránenie vnútorných aj vonkajších parazitov, a raz do roka je potrebná návšteva veterinára spojená s celkovým posúdením zdravotného stavu a očkovaním.

Keď sa rozhodneme pre konkrétne plemeno, v tomto prípade britské, príde na rad výber chovateľa, od ktorého si mačiatko kúpime. Najlepšou voľbou sú jednoznačne registrovaný chovatelia, tj. Mačiatko bude s rodokmeňom (PP). To Vám zaručí, že ponúkané mačiatko je daného plemena a nie je to kríženec a bude v dospelosti vyzerať ako jeho rodičia. Vzhľadom na to, že som už zopár krát tzv. britské mačiatko bez PP videla na vlastné oči, musím povedať, že okrem farby kožúška nemalo s britskou mačkou nič spoločné.
Veľmi dôležitý je aj prístup chovateľa k mačkám a mačiatkam. Práve chovateľ je prvý človek, s ktorým prídu mačiatka do kontaktu a na základe jeho chovania si oni urobia závery, čo možno od ľudí očakávať. Rovnako sú dôležité aj aj podmienky, v ktorých mačiatko vyrastá. Pre mačiatko je veľmi podstatné, aby bolo v kontakte s ľuďmi, aby bolo zvyknuté na bežné zvuky a chod domácnosti, aby poznalo veci ako televízor, vysávač a rôzne kuchynské výhody tejto doby. Inak by sa neskôr mohlo týchto zvukov báť a namiesto vysnívaného mačiatka si domov prinesiete ustráchané alebo naopak agresívne zo strachu zvieratko. Mačiatka by mali vyrastať v čistom prostredí, mali by mať k dispozícii hračky a škrabadlo, aby to neskôr vedeli používať. Zaujímajte sa o krmivo, ktorým chovateľ kŕmi. Samozrejme veľmi malé mačiatka môžu byť vychovávané v ohrádke na to určenej. Dôvodom na to je ochrana mačiatok pred úrazom, pretože kým sú mačiatka malé a všade sa plazia, je tu veľké riziko úrazu a tak chovatelia pre ich bezpečnosť používajú ohrádku. Neskôr tieto mačiatka ohrádku opustia a začína sa ich adaptácia na život s človekom. Aj v našom chove túto ohrádku používame, okrem prípadov kedy samotná mamička s týmto nesúhlasí :o))

Ak sa rozhodnete pre konkrétne mačiatko, podľa veku si ho môžete rezervovať alebo priamo odviesť so sebou. Chovatelia na svojich stránkach uvádzajú aj plánované vrhy a mačiatko si je možné rezervovať už pred jeho narodením. Najvhodnejší čas pre výber vášho mačiatka je okolo 4-6 týždňa veku mačiatka alebo neskôr. Vtedy sú už mačiatka vo veku, kedy sa začínajú prejavovať. Mačiatko si však môžete odniesť až po jeho 12 týždňoch.
Rezervácia - predstavuje podpísanie zmluvy a zloženie zálohy.
Odkúpenie - znamená uhradenie plnej sumy chovateľovi, pričom vám chovateľ odovzdá všetky dokumenty k mačiatku a spíšete kúpnu zmluvu.
Splátkový predaj - s chovateľom sa môžete dohodnúť o kúpe mačiatka na splátky. Tento fakt sa zahrnie do kúpnej zmluvy s uvedením výšky splátok a ich termínov.

Veľa šťastia a radosti s novým mačiatkom praje

                                             Chovateľská stanica Silver Legend