Britská dlhosrstá mačka

 

História plemena britskej dlhosrstej mačky je úzko spojená s históriou britskej krátkosrstej mačky. Obe plemená zodpovedajú rovnakému štandardu, líšia sa len v dĺžke srsti. U britskej dlhosrstej mačky sa jedná o mäkkú, dlhú srsť s bohatou podsadou, ktorá vznikla krížením s perzskou mačkou.
Pre označenie tohto plemena sa používa skratka
BLH - British Longhair. (prípadne LH)

 

U britskej dlhosrstej mačky sa snúbia povahové črty britskej krátkosrstej a perzskej mačky. Jedná sa o pokojného, vyrovnaného jedinca s láskavou povahou. Milujú kontakt so svojou rodinou, pravidelné spoločné rituály v podobe hier, hladenia a spoločného relaxu.
Rovnako ako jej krátkosrstá varieta aj pre dlhosrstú britskú mačku je typická mohutná telesná stavba so širokou hruďou a krátkymi nohami. Guľatá hlava s krátkym nosom je široká s ľahkým zaoblením a guľatou klenbou čela. Nežný výraz tváre. Uši sú zaoblené a krátke, široko posadené na hlave. Oči sú veľké, guľaté a tvoria výraznú dominantu tváre. Farba oka je úzko spojená s farbou srsti. Vyskytuje sa oranžová, zelená a modrá.
Všetky krásne oblé tvary tohto plemena dopĺňa hustá srsť s bohatou podsadou, ktorá dĺžkou zdôrazňuje jeho mohutnosť.
Farebné variety sú rovnaké ako v prípade krátkosrstej variety.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dlhosrsté mačiatka sa rodia akoby s krátkou srsťou, ktorá sa s pribúdajúcim vekom premení na krásny nadýchaný muffin. Rozdiel je rozpoznateľný už od narodenia. Dlhosrsté mačiatka majú veľmi špecifickú kvalitu srsti a výzor od prvého momentu po príchode na svet.


Golden point - LH - vek: 3 dni

LH mačiatka - vek 6 dní - golden point

Vo veku troch týždňov je viditeľný rozdiel v dĺžke srsti - náš vrh G5

Starostlivosť o srsť

Britské dlhosrsté plemeno nie je náročné na úpravu srsti, ale starostlivosť o srsť je v tomto prípade veľmi dôležitá.  Aby sme zabránili plznutiu a vzniku chuchvalcov v podsade srsti, je potrebné ju 2-3x týždenne poriadne vyčesať. Denné česanie je potrebné v čase zahusťovania srsti počas jesene a zimy. Pravidelné česanie pomôže predchádzať vypadávaniu chĺpkov a ich prehltnutiu počas čistenia samotnou mačkou. V prípade potreby môžeme pridať aj kúpeľ, nie je však podmienkou starostlivosti. 
Pre krásny vzhľad tohto plemena je vyčesávanie srsti dôležitou súčasťou starostlivosti.


Pre mačiatka používam hustý hrebeň a hustú kefu s pridanými jemnými štetinkami:

Kefa s hustými zúbkami na bežné prečesanie, vhodná pre mačiatko aj dospelú mačku.

Kefa na vyčesávanie splstnatenej srsti a chuchvalcov - Prvá pomoc pri zahusťovaní a výmene srsti, keď je potrebné dôkladne vyčesať.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Naše odchované mačiatka:

 - golden shaded mačiatka v dlhosrstej variete -

- golden point mačiatka -


************* Silver varieta **************

Cookie of Silver Legend - silver shaded -

Lullaby of Silver Legend - silver point -