Kastrácia mačky

 

Mačky sú úžastné stvorenia a do vienka okrem deviatich životov dostali aj výbornú schopnosť reprodukcie. Matka mačka je schopná byť znova gravidná už 2 týždne po pôrode aj počas odchovu a kojenia aktuálneho potomstva.
Kastrácia je chirurgický zásah pod celkovou anestéziou, zvyčajne sa vykonáva pred nástupom prvých znakov dospievania (prvej ruje), vo veku 6-7 mesiacov u mačiek a okolo roka (10-16 mesiacov) u kocúrikov. Tento zákrok je ale možné vykonať kedykoľvek počas života mačky.

 

Výhody kastrácie

  • Doživotné zamedzenie nechcenej gravidity

  • Odstráni nežiadúce prejavy počas ruje

  • Kastrácia môže zvýšiť priemernú dĺžku života

  • Kastrované mačky sa budú menej túlať 

  • Znížené riziko zápasov a tým aj zranení, prenosu nákazlivých chorôb

  • Znížené riziko vzniku nádorov mliečnej žľazy a infekcie močových ciest

  • Znížuje sa potreba značkovania si územia, teritoriálne nároky nie sú tak dominantné

  • Odstraňuje sa rivalita medzi kocúrmi

  • Mačka sa stane pokojnejším spoločníkom

 

Po kastrácií sa zníži produkcia hormónov a spomalí sa metabolizmus mačky, čo môže zvýšiť riziko vzniku obezity a močových kameňov. Z tohto dôvodu je vhodné prejsť na špecializovanú stravu pre kastrované mačky.
Postava zvieraťa je mohutnejšia, zlepší sa fyzická kondícia a kvalita srsti. Povahovo sú kastráti prítulnejší, zostáva im hravosť aj v dospelom veku, viac sú naviazaný na svoju rodinu a majiteľa. Kocúri strácajú prirodzený pach, neznačkujú a nevolajú mačku. Mačka je pokojnejšia, bez znakov ruje, nehľadá a nevolá kocúra.

 

Príprava na zákrok:

 

Príprava na zákrok začína už v deň pred plánovanou operáciou. Je potrebná hladovka 12-14 hodín pred termínom. Mačka preto posledné jedlo dostáva večeru v deň pred zákrokom.  Mačka je počas zákroku uvedená do celkovej anestézie. V prípade mačky sa oholí a vydezinfikuje bruško, spravidla v stredovej línii sa urobí adekvátny rez a odstránia sa vaječníky, prípadne aj maternica. U kocúra je zákrok menší, oholí a vydezinfikuje sa oblast semenníkov, ktoré sa operatívne odstránia. Obe pohlavia dostávajú jednorázovú antibiotickú a analgetickú injekciu, ochranný golier pre zabránenie olizovaniu rany. U mačky je možné použiť pruban. Stehy sa u mačky spravidla vyberajú na 14-ty deň, u kocúrikov je možné zákrok ukončiť bez šitia, pretože rana je malá. Rana sa zvyčajne dobré hojí, cca 7-10 dní. V prípade, že je rana začervenaná a mokvá, je potrebná nášteva lekára. Po návrate zo zákroku pokračujeme ešte 12 hodín v hladovke. Dodržiavame 3T, teplo, ticho a tekutiny. 
Pokiaľ je mačička zvyknutá na vychádzky von, prvé dni po zákroku počkáme s vychádzami na zahojenie rany.

Kastráciou vášmu miláčikovi zabezpečíte pokojný život domáceho maznáčika. Mačka aj kocúr kastráciou stráca túžbu po párení a odchove potomstva, strácajú sa prejavy ruje a vám to rovnako prinesie pokoj a rozkošného maznáčika. Pre mačky odchov potomstva pudová záležitosť a zmysel života. Pokiaľ zostanú v chovnom stave bez partnera, môže to priniesť komplikácie so znásobovaním a zosilovaním ruje, značkovaním, pokusmi o útek.