Pátranie vyhlásené

... alebo čo robiť keď sa stratí mačka.

 

Zistenie, že váš miláčik, vaša milovaná mačička, nie je ani na jednom z obvyklých miest, je pre každého majiteľa desivé.
V takejto situácii je ťažké ovládnuť svoje emócie, ale i napriek tomu je potrebné začať konať.

 

  • Bod I - Skontrolujte všetky možné aj nemožné miesta, kam by sa mačička mohla ukryť či už za účelom pokojného spánku alebo bezpečia. Druhá fáza tohto bodu nastupuje ak mačičku nenájdete ani v jednej časti interiéru. Bez ohľadu na to či bývate v dome alebo v byte, mačička môže byť niekde v okolí. Nasleduje kontrola spoločných priestorov obytného domu, terasa, záhrada a viditeľné časti susediacich pozemkov. Lovecký pud je u mačky veľmi silný a jednoducho ju len zaviedol na neznáme miesto. Volajte ju, s volaním môžete spojiť aj misku s jedlom.

  • Bod II - Hľadanie pokračuje... Ani jedno z lokálnych hľadaní nebolo úspešné a je potrebné informovať okolie. Za týmto účelom oslovíme susedov a blízke okolie s opisom hľadanej mačičky. S fotografiou a krátkym opisom môžeme využiť aj sociálne siete a inzertné portály, vyvešať plagáty do blízkeho okolia (napr. na blízke obchody, autobusové zástavky). Osloviť môžeme aj veterinárnych lekárov v okolí. V prípade, že by niekto takúto mačičku priniesol, veterinár bude jej majiteľov kontaktovať. Pre správnu identifikáciu v tomto prípade poslúži práve čip.

  • Bod III - Všetky naše mačiatka opúšťajú chovateľskú stanicu s implantovaným podkožným mikročipom, ktorého číslo nájdete v Pet passe. Toto číslo je spojené s kontaktnými údajmi majiteľa a v prípade, že sa mačička nájde, budú ho kontaktovať.

  • Bod IV - Kastrácia. Jedným z preventívnych opatrení je aj kastrácia. Hľadanie partnera môže priviesť mačku na myšlienku vydať sa k neprebádaným územiam, pachom a zvukom.

  • Bod V - Opäť preventívny bod, v ktorom má mačička kontrolovaný výbeh zabezpečený pletivom alebo sa zdržuje na záhrade len za prítomnosti majiteľa, prípadne má postroj a vodítko. Mačky žijúce vonku sa štatisticky dožívajú kratšieho veku, pretože sloboda má aj svoju daň v podobe úrazov, bitky, infekčných ochorení, áut, ľudí, psov …

  • Bod VI - Pár preventívnych typov na záver Uľahčiť pátranie pomôžu aj kamerové systémy, ktoré majiteľovi v čase neprítomnosti umožnia sledovať čo sa doma deje, prípadne aj vonkajšie okolie domu. Pre túlavé labky je tu možnosť sledovania polohy pomocou špeciálneho obojku a mobilnej aplikácie. Ďalšou možnosťou je zabezpečiť plot pred prelezením a útekom otočnou pomôckou: