Cena mačiatka

 
    cena

 

Niektorých záujemcov o kúpu ušľachtilého mačiatka prekvapí jeho cena a preto sa rozhodnú pre kúpu mačiatka bez rodokmeňa (PP). Prečo práve mačiatko s rodokmeňom? Poviem to príkladom... Ak napríklad chcete zlatý šperk, viete že jeho cena nebude najnižšia, ale napriek tomu si nekúpite lacnú napodobeninu. A tak to je aj s mačiatkami. Ten kto chce  britské mačiatko, by jednoznačne mal očakávať aj prislúchajúcu cenu. A čím je mačiatko z lepšej a výstavne úspešnej krvnej línie, tým jeho cena stúpa. Mnoho chovateľov, ako aj my ponúkame záujemcom o mačiatko, možnosť splátok (možný počet splátok je 3).

Veľa neserióznych chovateľov tlačí cenu mačiatok na čo najnižšiu hranicu, a to často aj na úkor životných a zdravotných podmienok ako mačiatok tak aj chovných mačiek. Preto ak sa rozhodnete kúpiť si mačiatko za veľmi nízku cenu, mali by ste si uvedomiť prečo je jeho cena taká nízka a aké náklady daný chovateľ znížil na 0, aby si mohol dovoliť dať mačiatku takú cenu akú vám ponúka. Nezabúdajte, že všetky náklady ktoré neuhradil chovateľ, uhradíte časom práve vy.


Čo zahrňuje CENA MAČIATKA S PP:

* Cena mačiatka závisí v prvom rade od daného plemena a popri plemene aj od sfarbenia.
* U britských mačiek sa pohybuje cena v rozpätí od 700 - 1000 EUR na maznáčika.
 * Cenu mačiatka určite ovplyvňuje aj obstarávacia cena jeho rodičov (napr. importovaní rodičia).
* Ďalej sa cena odvíja od výstavných úspechov rodičov mačiatka. U výstavne úspešných rodičov je predpoklad, že svoj krásny typ prenesú aj na svojich potomkov a jeho nový majiteľ si skutočne odnesie domov prekrásneho predstaviteľa tohto plemena. Táto cena sa častejšie odráža u mačiatka na chovné účely.
* Ďalším vplyvom na cenu mačiatka sú náklady spojené s jeho odchovom, a to náklady na podstielku, krmivo, veterinárnu starostlivosť, a u chovateľov, ktorý nemajú svojho vlastného kocúra, je to aj poplatok za krytie.
* Samozrejme do ceny je zahrnutá aj starostlivosť a čas chovateľa, ktorý sa mačiatkam venoval.
* Aj samotný chov chovných zvierat stojí chovateľa nemalé sumy. Náklady na výstavy, kvalitné krmivo, očkovanie, testovania, nakupovanie všemožných potrieb a veterinára, to všetko sú náklady, ktoré sú uhradené z príjmov za mačiatka.
* Tým, že je chovateľ členom určitého klubu, platia pre neho stanovené pravidlá. Pri odchove mačiatok, musí dodržiavať mimo iných aj pravidlo 3 vrhy na jednu mačku za 2 roky. To znamená, že chovateľ nemôže nikdy odchovávať nekontrolovateľný počet mačiatok a tým si uhrádzať svoje náklady spojené s chovom.
* Väčšina chovateľov plemenných mačiek berie svoj chov ako hobby a snaží sa odchovávať čo najkvalitnejšie a najúspešnejšie mačiatka a neberie ohľad na rentabilnosť tohto hobby.

Cena mačiatka pre chovateľa predstavuje v prvom rade príjem, ktorý môže byť ďalej použitý pre chov. Z toho automaticky plynie, že čím menší príjem chovateľ z mačiatok bude mať, tým menej peňazí môže ďalej v prospech a napredovanie svojho chovu použiť (nákup chovných zvierat, rôzne testy dokladujúce zdravie chovu, špeciálne očkovania, škrabadlá, peliešky, výstavy a samozrejme aj kvalitné krmivo). Chovateľstvo je ako malý štát, ktorý bez dostatočnej harmónie príjmov a výdavkov nemôže správne fungovať, čo sa odzrkadľuje na životnej úrovni mačiek.

 

Príklad nákladov na jeden vrh. V priemere sa rodí 3-4 mačiatka v 1 vrhu,
a aj príklad zobrazuje vrh 3 mačiatok

Výstava pre získanie chovnosti alebo titulu
Mačka + kocúr

 140

Testovanie na FELV, FIV, FIP, krvná skupina 120 € (Obaja rodičia)

240

PKD gen-test pre oboch rodičov

120

Vlastný chovný kocúr, náklady na chov na obdobie 1/2 roka
/trvanie tehotenstva + odchovu mačiatok/

300

65 dní trvajúce tehotenstvo
Kvalitná strava, hovädzie mäso, + vitamíny + podstielka

200

Mačiatka, prvý mesiac v prípade, že ich mačka kojí

120

Strava + podstielka pre 3 mačiatka na ďalšie 2-3 mesiace odchovu

620

Hračky a potreby pre mačiatka

100

Veterinár pre mačiatka, prvé očkovanie
3 kusov (bez besnoty)

120

Veterinár pre mačiatka, druhé preočkovanie
3 kusov (bez besnoty)

120

Rodokmene 3 ks a poštovné

40

Odčervenie celého vrhu 4 krát

22

Dezinfekčné prostriedky

60

Inzercia a propagácia chovateľskej stanice, internet, web stránka, telefonáty

100

Označenie mačiatka mikročipom + vystavenie Pet Passportu /3 ks (45€/ks)

135

Balíčky pre mačiatka 3 ks

200

Suma nákladov na celý vrh

 

     

* Uvedené ceny sú len orientačné, nie sú stanové podľa žiadneho cenníka. Pretože cena každej uvedenej položky je u rôznych poskytovateľov iná.
(Tento rozpočet je len orientačný, akékoľvek zdravotné problémy mačiatok alebo mačky, cisársky rez, umelý odchov atď. cenu nákladov značne ovplyvňujú.)


V rozpočte sú uvedené len priame náklady na vrh, okrem týchto nákladov chovateľ bez ohľadu na počet odchovaných vrhov v priebehu roka, musí zabezpečiť všetky potreby aj ostatných chovných zvierat, ich výstavnú kariéru a v prípade potreby aj veterinárnu starostlivosť.