Strava a kŕmenie

Krmivo

Ešte pred príchodom mačiatka do nového domova je potrebné pripraviť si malú zásobu krmiva (konzervy a súché krmivo). Je vhodnejšie ak budete pokračovať značkou krmiva, ktorú používal už chovateľ, mačiatko je naň už zvyknuté. V našej chovateľskej stanici používame krmivo značiek Royal Canin, zvyčajne radou vhodnou pre mačiatka a britské plemeno, značku Purizon, Almo Nature, Cosma, Farmina, Bozita, Animonda a rôzne iné.


Prvé dva týždne nie je vhodné meniť mačiatku stravu z dôvodu rizika gastrointestinálnych problémov. Okrem konzerv a granuliek mačiatko potrebuje aj mäsko, buď surové alebo varené, môže to byť hovädzie, morčacie alebo kuracie, prip. rybacie. Samozrejme mačiatko potrebuje aj vitamínové prípravky v rôznych formách, (pasty, granulky, tyčinky, puding, yogurt a pod.), môžeme ich použiť aj vo forme odmeny a sladkosti. U nás sú mačiatka zvyknuté na značku Cosma, Feringa, Purizon a Vitakraft Cat Yums a Gim-Cat.

 

Strava a kŕmenie


Základom zdravia každej mačky je kvalitná a vyvážená strava. Mačiatko nie je vhodné kŕmiť výhradne ľudskou stravou. Nezabúdajte na to, že mačka je predovšetkým lovec, teda mäsožravec a preto je mäso hlavnou zložkou jej potravy. Potravu podávame vždy čerstvú, izbovej teploty. Nedávame mu ani studené ani horúce jedlo. Podávaná strava by mala byť pestrá. Mačky sa radi orientujú len na jeden druh jedla, a aj keď to nie je ľahké, pre mačku je vhodnejšie, aby strava bola širšia. Veľkosť porcií si určí mačiatko samo. Mačiatko kŕmime 3 - 5 krát denne podľa potreby a veku mačiatka a našich možností. Vodu dávame mačke 1 – 2 krát denne čerstvú. Mačičky pijú menej, ale aj pre ne je voda základom života. Mačky získavajú tekutiny prevažne zo stravy, ale i napriek tomu je voda nevyhnutná.

Krmivo

Vyberáme krmivo vhodné pre vekovú kategóriu nášho mačiatka - teda rady kitten. Konzervy alebo kapsičky podávame mačiatku podľa potreby. Mali by však byť spolu s mäsom na každodennom menu mačiatka. Suché krmivo môže mať k dispozícii po celý deň. Granulky okrem funkcie jedla pomáhajú mačičke pri odstraňovaní zubného kameňa a preto je vhodné aby ich mačička jedla. Nikdy nezabúdame v strave na vitamínové doplnky. Niektoré mačky granulky odmietajú úplne, v tomto prípade je potrebné nahrádzať ich aspoň maškrtami, ktoré pomáhajú udržiavať zdravý chrup.

Mäso

Hlavnou zložkou stravy mačky je mäso. Je to zdroj veľmi dôležitých živočíšnych bielkovín. Môžeme ho mačiatku podávať buď v surovej alebo varenej forme. Mačiatko príde od chovateľa už s istými stravovacími návykmi. Mačka je od prírody lovec a surové mäso je pre ňu prirodzená strava. Podávame svalovinu z hovädzieho alebo hydinového mäsa. Vnútornosti nepodávame vôbec alebo len varené. Rybacie mäsko používame len obmedzene 1-2 krát do mesiaca, lepšie je varené. Je potrebné skontrolovať kostičky, aby sa mačiatko neudusilo. Mäsko je potrebné variť asi 20-30 minút v závislosti od druhu.
Úprava surového mäsa: Mäsko umyjeme v čistej vode a pomelieme alebo nakrájame na malé kúsky veľkosti 0,5 x 0,5 cm. Takto pripravené mäso si rozdelíme na pravidelné porcie pre jeden deň, a môžeme ich nechať zamraziť na -20˚C po dobu min. 48 hodín. Tým sa zničia možné zárodky nákaz. Pred podaním ho necháme rozmraziť na izbovú teplotu.

Mliečna strava a syry

Väčšina mačiek nemá s touto stravou problémy, a však u niektorých mačiek vyvoláva klasické kravské mlieko hnačky. V takomto prípade používame mliečko špeciálne upravené pre mačky so zníženým obsahom laktózy. Inak môžeme používať bežne dostupné mliečka ako je kondenzované nesladené mlieko, smotana na šľahanie 30%, jogurt, ako maškrtu môžeme využiť Pribináčika s vanilkovou príchuťou. Mačky rovnako majú radi smotanové syry alebo aj tvrdé syry, nepoužívame údené, plesňové a ani ochutené.
Niektoré mačky mliečnu stravu nejedia vôbec.

Tráva pre mačky - Je to doplnok stravy. Podporuje vylučovanie bezoárov (zhluk prehltnutých chlpov) z tráviaceho traktu. Mačiatko ju môže mať nepretržite v dosahu. Tráva vyvoláva zvracanie, preto kontrolujeme jej príjem, aby sa neprejedla. Prípadné zvracanie je len prirodzená reakcia.

Zelenina, ovocie - Výber nechávame na mačiatku. Väčšinou je to kukurica, mrkva, hrach, a pod. a pre mačiatko nie sú nijako škodlivé. Opäť platí pravidlo, nie každá mačička preferuje túto zložku.

Doplnkové preparáty - Sem patria rôzne vitamínové doplnky a maškrty (tablety, pasty a pod.), ktoré sú pre mačičku zdrojom vitamínov a zároveň predstavujú sladkosť. Mačku nimi neprekrmujeme. Niektoré pasty sa používajú aj v prípade predchádzaniu niektorých problémov, ktoré si nevyžadujú zásah lekára, ako je napr. BezoPet pasta, ktorá napomáha odstraňovaniu bezoárov.

Vôbec nepodávame:

Bravčové mäso v surovom stave!, pretože by sa mačka z neho mohla nakaziť pásomnicou alebo vírusom Aujezského choroby, ktorá je pre mačku smrteľná.
Údeniny, šunka – obsahujú veľa soli, korenia a sú chemicky konzervované.
Alkohol, káva, kola – nie sú vhodné pre zvieratká, sú škodlivé aj pre ľudí.
Čokoláda, sladkosti, krekry, chipsy a pod. – čokoláda je pre mačku nestráviteľná a usadzuje sa v pečeni. Rovnako ako u človeka tieto pochúťky vyvolávajú nadváhu a zubné kazy.
Kosti – mačička by sa nimi mohla udusiť alebo môže ostrá kosť spôsobiť perforáciu čreva!
Cesnak, cibuľa – voľakedy sa používali na odstránenie vnútorných parazitov. Dnes používame veterinárne prípravky.
Ryža, cestoviny, zemiaky - obsahujú uhľohydráty, ktoré sú pre mačky ťažko stráviteľné.