Vývoj mačiatka

Vek mačiatka krok za krokom...

 

Ešte pred príchodom na svet mačiatka strávia v brušku svojej mamičky v priemere 63-65dní. Po tejto dobre prichádza deň D, pôrod. 

Prvé dni po pôrode mačiatka trávia spánkom a pitím mliečka.  Sú plne odkázané na starostlivosť svojej matky a puto medzi nimi je veľmi silné. Novonarodené mačiatka rastú veľmi rýchlo a na konci prvého týždňa zdvojnásobia svoju váhu. Asi okolo 7 až 12 dňa začínajú otvárať očká. Zo začiatku je svet okolo nich trošku rozmazaný, reagujú hlavne na svetlo, zvuky a pachy.


Počas prvých troch týždňov sú mačiatka stále plne odkázané na matku. Po tomto období už mačiatka začínajú skúmať svet naokolo. Robia prvé krôčiky, hrajú sa, vidno prvé zápasy. Začínajú sa osamostatňovať. Hoci mamičkin mliečny bar je stále číslom jeden v jedálničku, skúmajú aj obsah misiek. Okolo štvrtého až piateho týždňa mačiatka začínajú papkať konzervy, mäsko a granulky. V toto obdobie patrí k jedným z najkrajších pre chovateľa. Britské mačiatka majú ešte slabučké nožičky a ich chôdza pripomína malého macka. Dni trávia hrami so svojimi súrodencami a trénovaním chôdze.


Medzi štvrtým a ôsmim týždňom sa mačiatka najintenzívnejšie učia používať svoje labky, ako uloviť plyšovú myšku, kocúrikovia si cvičia zápasy medzi sebou a zastrašovanie nepriateľa (ježenie a guľatý mačací chrbátik). Skúšajú kam až dokážu vyliesť, vyskočiť, celkovo sú veľmi aktívne. Naháňanie, schovávanie a lovenie sú ich celodenným programom mimo času keď odpadnú od únavy a spia. Mačiatka sú stále viac a viac samostatnejšie a zoznamujú sa s chodom domácnosti a s tým súvisiacimi bežnými zvukmi ako je televízia, rádio, vysávač a deti. Používanie toalety je už samozrejmosť a rovnako už aj na jedálnom lístku prevažuje, pripadne plne nahradil mamičku, obsah misky. Zoznámili sa už aj s brrr pastou na odčervenie :)

A je tu ôsmy až dvanásty týždeň.
V tomto veku sú už labky mačiatka plne funkčné a tak sa vydávajú na skúmanie celého domu alebo bytu. Naháňačka a hry sú stále číslom jeden v ich dennom programe. Všetky hračky postupne strácajú svoj tvar :) a žiadne miesto nie je nedostupné. Izbové kvety sú často cieľom zábavy. V tomto období ich čaká aj prvá návšteva veterinára a očkovanie.


Dvanásty až šestnásty týždeň je vek, v ktorom mačiatka zvyknú opustiť starostlivé labky svojej mamičky a spoznajú svoju novú rodinku. Naučia sa svoje meno a stanú sa plnohodnotným členom svojej rodiny. Ako mačiatko rastie stále viac sa už podobá na svojich rodičov. Medzi ôsmym až dvanástym mesiacom prichádza obdobie „puberty“, objavujú sa prvé ruje. Z mačiatka sa stáva dospelá mačka. V prípade britského plemena sa organizmus mačky bude vyvíjať asi do tretieho roku života.  Mačiatka sa od maminky naučia porozumieť mačacej reči a hra so súrodencami im pomôže obhájiť si neskôr postavenie v komunite a preto je dôležité, aby o tento čas neboli ukrátené.

 

(*článok bol napísaný na základe mojich chovateľských skúseností)

*************************

Určenie pohlavia u mačiatka:

Mačička Kocúrik

Vek mačiatka:

Vek mačky Vek človeka
12 mesiacov 15 rokov
14 mesiacov 18 rokov
18 mesiacov 20 rokov
20 mesiacov 21 rokov
22 mesiacov 22 rokov
2 roky 24 rokov
3 roky 28 rokov
4 roky 32 rokov
5 rokov 36 rokov
6 rokov 40 rokov
7 rokov 44 rokov
8 rokov 48 rokov
9 rokov 52 rokov
10 rokov 56 rokov
11 rokov 60 rokov
12 rokov 64 rokov
13 rokov 68 rokov
14 rokov 72 rokov
15 rokov 76 rokov
16 rokov 80 rokov
17 rokov 84 rokov
18 rokov 88 rokov
19 rokov 92 rokov
20 rokov 100 rokov