Výber mačiatka

 

Každé mačiatko je živá bytosť jedinečnou povahou. Stáva sa členom rodiny na niekoľko rokov (10-20 rokov).

Na začiatok je potrebné, aby celá rodina bola na mačiatko pripravená a poznala všetky radosti aj starosti, ktoré sú s novým členom spojené. Správnym prístupom a pochopením myslenia mačky vám tieto tvory prinesú šťastie a lásku do života.  Pred samotnou kúpou je potrebné si zvoliť vhodné plemeno. Každé plemeno sa vyznačuje určitým geneticky daným správaním, od temperamentných plemien až po pokojné. Nie len vlastnosti, ale aj starostlivosť, ktorú si dané plemeno vyžaduje je veľmi dôležitá, a je potrebné zvážiť či sme alebo nie sme schopní mu túto starostlivosť poskytnúť.



Ešte kým sa rozhodnete pre kúpu mačiatka, mali by ste si premyslieť zopár faktov, ktoré sú s mačičkou spojené.

 

Samotná výbava pre prvé mačiatko, krmivo, podstielka a hračky má svoju cenu a pre nového majiteľa predstavuje finančný záväzok. Mesačne sa môže čiastka vyšplhať na 30-50€, prípadne viac.
Veterinárna starostlivosť je pravideľným, minimálne každoročným nákladom.
Budete ochotní tolerovať hry, lovenie, naháňanie a pár škrabancov na nábytku? Mačky dodržujú väčšinou rannú a večernú loveckú hodinku, kedy behajú z rohu do rohu a lovia samé seba, príp. sa naháňajú s ostatnými mačacími kamarátmi. Pričom dupú ako kone a samozrejme pri rannej naháňačke sa musia otáčať priamo v posteli a to len preto, že je asi 4-6 hod. ráno a vy ešte chcete spať. Ale ak vstanete, určite sa dobre pobavíte na tom čo vaše štvornohé ratolesti predvádzajú
Mačiatko potrebuje každodennú starostlivosť, kŕmenie, čistenie toalety, česanie a atď. na niekoľko rokov, v prípade dovolenky aj náhradnú starostlivosť.
Malé mačiatko je ako malé dieťa a vás čaká jeho výchova. Zvážte či sa mu budete môcť venovať. Tak ako si mačiatko vychováte, takej dospelej mačky sa neskôr dočkáte. Preto je vhodné si stanoviť hranice už na začiatku. Mačka ich bude dodržiavať spolu s vami. Odúčanie je veľmi ťažký proces, mačka sa toho bude všemožne dožadovať. 
Kožúšok mačičky denne stratí niekoľko chlpov, ktoré sa stanú súčasťou vášho domova a života.
Nekupujte mačiatko len preto, že to chce vaše dieťa. Pravdepodobne sa o neho budete starať vy ako rodičia. Rozhodovanie je preto na "pleciach" dospelých.
Mačiatko sa bude dožadovať vašej spoločnosti a bude chcieť byť pri každej činnosti v dome. Je veľmi pravdepodobné, že bude chcieť spať priamo vo vašej posteli.
Nečakajte, že vás mačka bude poslúchať na slovo. Aj keď vie čo od nej vyžadujete, každá mačka sa drží zásady " žiadne pravidlá nedodržujem" .
Mačky veľmi radi chodia spať do skríň, a niekedy to poupratujú rovno von zo skrine.
Izbové kvety sa občas stávajú pravidelným terčom zábavy mačičky, hlavne v detskom veku, minimálne ich bude okusovať. Bude ich potrebné dať na miesta, kam sa nedostane. Veľa z týchto kvetov je jedovatých a pre mačku predstavujú riziko otravy.
Niektoré mačky majú radi ľudskú stravu a dožadujú sa jest priamo z  taniera. A aj keď to jesť nechcú, jednoducho tam musia strčiť svoj zvedavý noštek, aby vedeli, čo je dnes na obed.
Osobne zastávam názor, že dvom mačiatkam je spolu lepšie. Veľa mačiatok, ktoré žijú samé  sa nudí a potom to môže mať za následok nežiadúce zábavky, napr. v čase keď ste v práci. Ak teda uvažujete o kúpe dvoch mačiatok, ideálnym riešením je kúpa dvoch súrodencov, alebo dve mačiatka v podobnom veku. Aj ja sama si kupujem svoje chovné zvieratá v podobnom veku, prip. vyrastajú spolu s aktuálnym vrhom.
Mačky radi skáču na skrine a vysoký nábytok. Používajú ich ako rozhľadňu a zároveň je to pre nich útočisko, ktoré im dodáva pocit bezpečia. Pre mačku je nepochopiteľné, ak by ste sa jej v tom snažili brániť.
Mačky majú potrebu od prírody škriabať. Škriabanie slúži mačke na obnovu ostrosti pazúrikov ako hlavnej loveckej zbrane a taktiež zanecháva škriabaním pach, ktorým si označuje svoje územie. Preto je potrebné pre mačičku zabespečiť škrabadlo. Aby neskôr vyhovovalo aj potrebám dospelej mačky, je potrebné zvážiť jeho nostnosť, stabilitu a výšku. Potrebná výška je nad 160cm.
Neposlušné mačiatko nie je možné len tak "vyhodiť" za dvere a ignorovať. Spustí žalostný plač, mňaukanie a škriabanie na dvere.
Literatúra o mačkách, vám pomôže zorientovať sa v mačacom svete. Nájdete tam dobré rady o starostlivosti, niečo o správaní mačiek a podobne...
Byt/dom bude potrebné zabezpečiť, aby mačiatko neprišlo k úrazu - okná, balkón, skrine, chemické látky, čistiace prostriedky. Článok nájdete tu.
Každá mačka je individuálny jedinec, takže má aj svoje "zvyky". Už čoskoro po príchode vás sama zoznámi so svojimi požiadavkami na chod domácnosti.

 

Každá mačka je osobnosť s vlastným životným štýlom. Sú to úžasné, zábavné, prítulné a priateľské klbká šťastia.

 

Britské mačky patria medzi pokojné a rozvážne plemeno. Sú vhodné pre ľudí, ktorý hľadajú pokojného, samostatného a príjemného spoločníka. Tým nechcem povedať, že sú to plyšové hračky, ktoré celý deň sedia na jednom mieste. Aj keď patria k pokojnému plemenu, tak isto sú to mačky a milujú v primeranej miere hru, lov, spoločnosť a majú záujem o všetko dianie naokolo. Ako každá mačka, aj toto plemeno má vlastnú hlavu a v rodine sa považuje za člena, a podľa mňa aj najhlavnejšieho člena určeného na rozmaznávanie :o). Mačka rada rozhodne sama o tom čo bude jesť, kde bude spať, čo bude v danom momente robiť.
Ako mačiatka sú veľmi hravé, majú radi spoločnosť a štvornohých kamarátov, šplhanie, skákanie, a všetky možné hry od naháňačky so súrodencami po lovenia čohokoľvek čo sa im mihne pred očami. Preto je potrebné mačiatkam zabezpečiť dostatok hračiek a impulzov na zamestnanie, aby si to neodniesol nábytok alebo členovia rodiny v podobe škrabancov. Asi po prvom roku života sa tieto mačky upokoja a hra už pre ne nepredstavuje najdominantnejšiu činnosť dňa. Ale aj dospelá mačka sa rada rozbehne po obľúbenej hračke. V dospelosti je nežnejšia polovička tohto plemena pokojná, rozvážna, javia sa ako pravé dámy. Radi pozorujú každodennú činnosť alebo sa niekam usadia spolu s nami a vychutnávajú si hladkanie a naše teplo. Britskí kocúri sú veľké, mohutné mačky. Radi sa celé dni len tak povaľujú a podriemkavajú. Ale keď majú chuť vedia dovádzať ako malé mačiatka. Sú trošku menej aktívny ako mačky, ale nie je to 100% pravidlo. Mnoho mladých kocúrov do 3 roku života sú aktívni po celý deň.  Tiež si radi vychutnajú našu spoločnosť a nechajú sa do sýtosti hladkať. Starostlivosť o toto plemeno zahŕňa každodenné kŕmenia, udržiavanie čistoty misiek a toalety. Každodenné hry a venovanie sa našej mačičke, aj keď toto určite nikto nepovažuje za povinnosť, ale za radosť. Raz do týždňa je potrebné vyčesanie srsti, čistenie ušníc a kontrola a prip. výmena podstielky, ak je to potrebné. Raz za 3mes. - 1/2 roka je potrebné podávať prípravky na odstránenie vnútorných aj vonkajších parazitov, a raz do roka je potrebná návšteva veterinára spojená s celkovým posúdením zdravotného stavu a očkovaním.

Keď sa rozhodneme pre konkrétne plemeno, v tomto prípade britské, príde na rad výber chovateľa, od ktorého si mačiatko kúpime. Najlepšou voľbou sú jednoznačne registrovaný chovatelia, tj. Mačiatko bude s rodokmeňom (PP). To Vám zaručí, že ponúkané mačiatko je daného plemena a nie je to kríženec a bude v dospelosti vyzerať ako jeho rodičia. Vzhľadom na to, že som už zopár krát tzv. britské mačiatko bez PP videla na vlastné oči, musím povedať, že okrem farby kožúška nemalo s britskou mačkou nič spoločné.
Veľmi dôležitý je aj prístup chovateľa k mačkám a mačiatkam. Práve chovateľ je prvý človek, s ktorým prídu mačiatka do kontaktu a na základe jeho chovania si oni urobia závery, čo možno od ľudí očakávať. Rovnako sú dôležité aj aj podmienky, v ktorých mačiatko vyrastá. Pre mačiatko je veľmi podstatné, aby bolo v kontakte s ľuďmi, aby bolo zvyknuté na bežné zvuky a chod domácnosti, aby poznalo veci ako televízor, vysávač a rôzne kuchynské výhody tejto doby. Inak by sa neskôr mohlo týchto zvukov báť a namiesto vysnívaného mačiatka si domov prinesiete ustráchané alebo naopak agresívne zo strachu zvieratko. Mačiatka by mali vyrastať v čistom prostredí, mali by mať k dispozícii hračky a škrabadlo, aby to neskôr vedeli používať. Zaujímajte sa o krmivo, ktorým chovateľ kŕmi. Samozrejme veľmi malé mačiatka môžu byť vychovávané v ohrádke na to určenej. Dôvodom na to je ochrana mačiatok pred úrazom, pretože kým sú mačiatka malé a všade sa plazia, je tu veľké riziko úrazu a tak chovatelia pre ich bezpečnosť používajú ohrádku. Neskôr tieto mačiatka ohrádku opustia a začína sa ich adaptácia na život s človekom. Aj v našom chove túto ohrádku používame, okrem prípadov kedy samotná mamička s týmto nesúhlasí :o))

Ak sa rozhodnete pre konkrétne mačiatko, podľa veku si ho môžete rezervovať alebo priamo odviesť so sebou. Chovatelia na svojich stránkach uvádzajú aj plánované vrhy a mačiatko si je možné rezervovať už pred jeho narodením. Najvhodnejší čas pre výber vášho mačiatka je okolo 4-6 týždňa veku mačiatka alebo neskôr. Vtedy sú už mačiatka vo veku, kedy sa začínajú prejavovať. Mačiatko si však môžete odniesť až po jeho 12 týždňoch.
Rezervácia - predstavuje podpísanie zmluvy a zloženie zálohy.
Odkúpenie - znamená uhradenie plnej sumy chovateľovi, pričom vám chovateľ odovzdá všetky dokumenty k mačiatku a spíšete kúpnu zmluvu.
Splátkový predaj - s chovateľom sa môžete dohodnúť o kúpe mačiatka na splátky. Tento fakt sa zahrnie do kúpnej zmluvy s uvedením výšky splátok a ich termínov.

Veľa šťastia a radosti s novým mačiatkom praje

                                             Chovateľská stanica Silver Legend