Výbava a starostlivosť o mačiatko

Šťastný a spokojný život mačiatka v kruhu rodiny si vyžaduje aj malú výbavičku pre zabezpečenie jeho potrieb.
Vhodnú výbavu pripravíme ešte pred príchodom mačiatka, aby sme mali dostatok času k premysleniu stratégie o umiestnení toho či onoho kúsku.

Výbava pre mačiatko:

Misky na vodu a krmivo

Môžu byť keramické, plastové alebo nerezové. Pre malé mačiatko sú najvhodnejšie otvorené, plytké misky. Budete ich potrebovať min. tri, na vodku, granulky a konzervu. Je vhodné si zakúpiť aspoň 2-3 misky do rezervy, napr. keď chcete dať mačiatku mliečko. V ponuke nájdete aj dvojité misky, ktoré nie sú veľmi vhodné, pretože sa ťažko udržujú v čistote. V prípade, že v ľavej mištičke bude voda a v pravej granulky, pri výmene vody musíte granulky presypať. Najvhodnejšie je pod misky umiestniť umývateľnú podložku. Misky udržiavame v čistote.
Existujú aj tzv. misky so zásobníkom na suché krmivo alebo kryté misky s otvárateľným systémom, prípadne s časovačom. Mačičku na tento systém však treba naučiť. Podľa môjho názoru sú vhodné hlavne pri diéte, aby bolo možné mačičke jedlo kontrolovať.


  • Hlbšia miska na vodu a suché krmivo - Plytšia miska na konzervu
     
  • Silikónová podložka ulahčí udržiavanie čístoty:

Mačacia toaleta

Môže byť úplne otvorená alebo krytá toaleta s dvierkami alebo bez dvierok. Jej veľkosť závisí od veľkosti daného plemena mačky. Kryté toalety sú výhodnejšie, pretože lepšie zadržiavajú pachy, menej sa roztrusuje podstielka a mačke poskytuje súkromie. Ideálne je ak sú aj s dvierkami. Ak máte toaletu s dvierkami, prvé dni je potrebné dvierka zvesiť, mačiatku doprajte čas nech sa ich naučí používať. Na čistenie toalety používame lopatku.

Pre zníženie roznášania podstielky je vhodné k toalete používať aj podložku s týmto určením:

Podstielka

Dostupné sú rôzne druhy, s vôňou alebo bez. Voňavé lepšie pohlcujú pachy, ale niektoré mačky ich nemajú radi. V našej chovateľskej stanici sa osvedčil kremičitý piesok, pretože dobre nasáva moč, dobre pohlcuje pachy, ľahko sa udržiava - denne odstránime iba vzniknuté hrudky. V našom chove používame podstielku najčastejšie Zverlit bez vône (zelený) a silikátové podstielky.


Zverlit - bentonitová hrudkujúca podstielka
Silikátová podstielka

 -
Hračky

Pre mačiatko sú hračky veľmi dôležité. Nie len že mu krátia čas, ale pri hre si mačiatko zdokonaľuje svoje mačacie zručnosti. Môžu to byť rôzne myšky, loptičky, pierka, alebo aj obyčajná šnúrka alebo gulička z papiera :) Na trhu je veľa rôznych ponúk.

Niektoré hračky sú naplnené kocúrnikom obyčajným (CATNIP), ktorý láka mačky k hre a vyvoláva príjemné pocity u mačky. Rovnako je v bežnom predaji ponúkaný aj spray s látkou Catnip.
Okrem catnip sprayu je momentálne na trhu aj Feliway, ktorý pomáha vytvárať pre mačičku útulný domov.

Prepravka

Na všetky cesty mimo domova je potrebné mačku prepravovať v prepravke (veterinár, výstavy, dovolenka a pod.). Väčšina prepraviek na trhu je z plastu, ale môžu byť aj prútené, alebo kovové, prip. textilné tašky. Vždy je potrebné brať do úvahy veľkosť daného plemena v dospelosti, a preto si pri britskom plemene zaobstaráme skôr väčšiu prepravku. Prepravka musí mať výborný systém uzatvárania, pretože by mačička mohla z nej utiecť. Do prepravky je potrebné zakúpiť aj nejaký vankúšik, aby mačička nesedela na studenom dne prepravky. V zime je možné využiť zateplený "kabátik" na prepravku, ktorý bude chrániť mačičku pred prechladnutím. (My sme si ho zakúpili na výstave mačiek) Môžete použiť aj deku.

Výbeh pre mačičku

Naše mačky a aj ich mačiatka žijú len v interiéry. Maximálne majú prístup k zabezpečenému oknu alebo balkónu. Ak chcete, aby vaše nové mačiatko poznalo aj život vonku, ideálnou možnosťou je postavenie väčšej voliéry, kde umiestnite stromy a škrabadlá, domčeky prípadne jazierko. Mačička môže mať takto bezpečný výbeh a super zábavu. Mačky milujú všetko to vonku. Žiaľ úplne voľný výbeh nesie zo sebou veľa nástrah (pes, auto, deti, ľudia, zranenia, bitky s inými mačkami a pod.) a preto je vhodné uprednostniť voliéru. Ak je však záhradka zabezpečená a skôr menšia, oplotená plným, murovaným, vysokým plotom, je možné za prítomnosti majiteľa naučiť mačičku aj na takéto vychádzky. Mačka takýto plot nepreskočí (potrebovala by strom alebo nejaký nábytok). Druhá možnosť je naučiť mačičku na postroj.
Postroj - vodítko > U mačky je možné používať aj postroj na vychádzky, nie však na dlhšiu prepravu. Mačku na to treba naučiť už v mačiatkovskom veku. Mačky milujú napr. prechádzky po záhradke pri dome.

Starostlivosť o srsť

Každý krásny kožúšok potrebuje pravidelnú starostlivosť a keďže britské mačiatko má krásny huňatý kožúšok, bude k svojej výbavičke potrebovať aj kefy na česanie :) Ideálnou dvojicou je Furminator, ktorý slúži v čase výmeny srsti na dôkladné vyčesanie odumretých chĺpkov z podsady. A hustá kefa, ktorá nám bude slúžiť na bežné udržiavanie srsti v dobrej kondícii.

Miesto na spanie – peliešok

Môže byť plastový, prútený, čalúnený, krytý – so strieškou, vhodný na upevnenie na radiátor. Mačiatka majú radi čalúnené, mäkké a teplé miestečka. Každá mačka má svoje miestečko, niektoré mačky uprednostňujú napr. škrabadlo alebo posteľ
Príklad našich pelieškov pre mačiatka:

 

Škrabadlo

Každá mačka má od prírody potrebu škriabať. Ak nechceme, aby na to používala náš nábytok, je potrebné zaobstarať jej škrabadlo. Škrabadlo musí byť dostatočne pevné a skôr väčšie pre britskú mačku (160-180cm). Mačky milujú viac poschodové škrabadlá, ktoré môžu používať na hru a zároveň na najvyššom poschodí mať rozhľadňu a bezpečný úkryt ( mačky od prírody a inštinktívne vyhľadávajú vyvýšené miesta aj keď im žiadne nebezpečenstvo nehrozí :o)). Je vhodné, aby škrabadlo bolo uložené v miestnosti, kde sa zdržujete najviac, napr. pri sedačke. Ak je dom veľmi veľký, je možné umiestniť aj dve alebo tri škrabadla. Škrabadlo si je možné zakúpiť bežne v chovateľských potrebách alebo prostredníctvom e-shopu, alebo na niektorej z výstav mačiek.

V našej chovateľskej stanici majú mačiatka k dispozícii dve detské izbičky, v ktorých sa naučia prvé kroky a hygienické návyky.
S pribúdajúcimi týždňami majú možnosť prieskumu domu podľa svojej zdatnosti a chuti objavovať od poschodia až po prízemie.

Naša detská izbička "WhiteTouch"

Detská izbička "PinkDream"

 

Playstation v ružovej izbičke :)


Škrabadlá a doplnky pre mačiatka používané v našej chovateľskej stanici:

katzen-deko.de
Ruben.de
petfun.de
CAT-ON
drapaki.pl
designedbylotte.nl
happy-house.nl

zoohit.sk
 

**************************************************

Pravideľná starostlivosť o mačiatko

Aby sme mačiatku zabezpečili správny vývoj a zdravie je potrebné dodržiavať určité pravidlá:

správna výživa, vhodné krmivo a čerstvá voda
  pravidelná starostlivosť o srsť, česanie
  kontrola vylučovania a celkového vzhľadu
  hry a aktivity s mačiatkom
  kontrola a odstraňovanie vonkajších a vnútorných parazitov
⁕  pravidelné očkovanie

 
 

Tabuľka pravidelnej starostlivosti

Každý deň

čistenie misiek na vodu a krmivo
kŕmenie a podávanie čerstvej vody
čistenie toalety, zraková kontrola výkalov
zábava s mačkou, hry
česanie dlhosrstých plemien
ak mačka nosí obojok, skontrolujeme či je dostatočne veľký

Každý týždeň

česanie krátkosrstých plemien
kontrola a čistenie ušníc
kontrola zásob krmiva a podstielky
kompletná výmena podstielky a dezinfekcia mačacej toalety kontrola hmotnosti u mačiatok

Každý mesiac

kontrola vonkajších parazitov
kontrola zranení
celková kontrola zdravotného stavu - mačka nejaví viditeľné príznaky ochorenia

Každých 3 - 6 mesiacov

podávame prípravky proti blchám a vonkajším parazitom
odčervenie

Raz ročne

veterinárna prehliadka
ročné preočkovanie proti panleukopénii, rhinotracheitíde, calici vírusom, besnote, leukémii, chlamýdiam a pod.